Kodály Zoltán Kállai Kettős

Kodály Zoltán Kállai Kettős

  1. Úgy megnőtt egy asztronauta az űrben, hogy attól tart, nem tud hazajönni | 24.hu
  2. Háború az űrben is: tényleg veszélyben a Nemzetközi Űrállomás? | Forbes.hu
  3. Mi történik, ha egy asztronauta bekattan a világűrben? - Rakéta

( Business Insider, CBS News,, Fotó: NASA/Getty Images, Inspiration4) További cikkek a témában: Hányan haltak meg eddig a világűrben? Nem kis bátorságra van szükség ahhoz, hogy beüljünk egy toronymagas szerkezetbe, amely nagyrészt robbanóanyagból áll, hogy az egy életre teljes mértékben alkalmatlan környezetbe repítsen minket. Bár a modern technológia biztosítja egy űrhajós minden lépését, azért Murphy törvénye is be szokott ütni, ami abszolút nulla fokban és vákuumban elég kellemetlen következményekkel járhat – és járt már többször is az űrutazás történetében. Egy űrhajós 12 éve emberi hamvakat rejtett el az ISS fedélzetén. Most találták meg őket Az emberek egy része - vagy esetleg az elhunytak hozzátartozói - valamiért megszállottan keresik a halál utáni minél különlegesebb nyugvóhelyeket. Esetleg olyan megoldást ami a hátrahagyottak szerint valamiképp jelképesen illeszkedik az elhunyt személyiségéhez vagy életéhez. Talán ez állt a most következő különös történet mögött is. Amikor az asztronauták sztrájkba kezdtek az űrben Az amerikai misszió legénysége nem is repült többé, bár hivatalosan nem ez volt az ok.

Úgy megnőtt egy asztronauta az űrben, hogy attól tart, nem tud hazajönni | 24.hu

Sci-fi filmek visszatérő eleme, hogy a legénység egyik tagja beszámíthatatlanná válik az űrben. Bár nem tudunk róla, hogy a valóságban ilyesmi valaha is megtörtént volna, az azért nem véletlen, hogy az Inspiration4-misszió asztronautáinak a felszerelése között gyorskötözőt és nyugtatót is találhatunk. A SpaceX csütörtök hajnalban indította útjára a küldetést, amelynek keretében négy civil űrhajós három napot tölt el a Föld körül keringve egy Dragon űrkapszulában. Jared Isaacman és társai azonban az űrutazás eddigi kereteinek kiszélesítése mellett a saját határaikat is feszegetik, hiszen egy mindössze 8, 1 méter magas és 4 méter átmérőjű dobozban vannak összezárva, ami nagyjából olyan érzés lehet, mintha három napra bezárnának egy fürdőszobába három másik emberrel. "Az űrrepülés során az űrhajósok napokra, hetekre vagy akár hónapokra be vannak zárva egy szűk térbe, ugyanannak a néhány embernek a társaságában. Nem tudnak úgy zuhanyozni vagy vécézni, ahogyan azt megszokták. Ahhoz, hogy aludni tudjanak, be kell kötniük magukat.

A folyamat az alábbi videón 4:25-től látható. Cassidy szerint az új rendszer az elvárásoknak megfelelően működik. Bár továbbra sem túl kényelmes az űrben vécézni, már sokkal egyszerűbb, mint 50 éve volt. Kiemelt kép: Getty Images

Háború az űrben is: tényleg veszélyben a Nemzetközi Űrállomás? | Forbes.hu

  • Élet+Stílus: Így pizzáznak az űrben az asztronauták | hvg.hu
  • Asztronauták az urban legends
  • Asztronauták az urban decay

A kísérlet teljes költsége körülbelül 11 millió font.

John Glenn amerikai űrhajós almapürét eszik egy csövön. Nem tűnik túl boldognak. A legnagyobb probléma a pürékkel éppen ezért az étkezésélmény hiánya volt. Nem véletlen tehát, hogy a Gemini és az Apolló programokban az űrhajósok inkább már szárított és liofilezett élelmiszert fogyasztottak. Ezeket a szárítmányokat aztán gondosan falatnyi adagokban csomagolták, hogy az étkezés élménye még jobban hasonlítson az otthon megszokottra. A LIOFILEZÉST eszik-e vagy isszák? A liofilezés fagyasztva szárítást jelent. Az élelmiszert alacsony hőmérsékletre hűtik, az immár fagyott állapotba került víztartalmát pedig vákuumban elszublimáltatják. Liofilizálni általában készételeket szoktak, míg aszalni (magas hőmérsékleten szárítani) inkább zöldséget, gyümölcsöt és húst. A Whirpool cég számos űrkonyha dizájnját tervezte, az egyik leghíresebb húzásuk mégsem ez, hanem az űrjégkrém volt. A liofilizált ízesített krémet kifejezetten az Apollo 7 legénysége számára fejlesztették ki, azonban sajnos nem volt túl nagy sikere.

Mi történik, ha egy asztronauta bekattan a világűrben? - Rakéta

asztronauták az űrben urben meyer

Egy kanadai kutatócsoport megállapította, hogy az űrrepülés során az asztronauták szervezetében a vörösvérsejtek pusztulásának aránya jóval magasabb, mint a Földön. A vörösvérsejtek térfogatának változását az asztronautáknál már a legkorábbi űrutazások során is dokumentálták – írta a NASA. A Nemzetközi Űrállomás fedélzetén végzett kísérletnek köszönhetően egy kanadai kutatócsoport megállapította, hogy a vörösvérsejtek pusztulásának aránya jelentősen megnövekedett az űrben. A Földön a szervezetünk átlagosan másodpercenként kétmillió vörösvértestet hoz létre és pusztít el. A hat hónapos űrrepülések során a vizsgált asztronauták szervezete másodpercenként hárommillió vörösvérsejtet semmisített meg, vagyis 54 százalékkal többet, mint ami az utazás előtt jellemző volt. Fotó: A Kanadai Űrügynökség (CSA) által támogatott MARROW nevű vizsgálat során a csontvelőt, valamint a vörös- és fehérvérsejtek működésének változásait vizsgálták az űrben. A kutatók úgy gondolták, hogy a vörösvérsejtek számának változása az űrben a testfolyadékokban bekövetkező változások eredménye lehet, amelyek akkor következnek be, amikor egy űrhajós először érkezik az űrbe, ekkor ugyanis az űrhajósok elveszítik a vérereikben lévő folyadék tíz százalékát.

Sunday, 29 May 2022