Kodály Zoltán Kállai Kettős

Kodály Zoltán Kállai Kettős

  1. Biologia kutatóközpont szeged 5
  2. Biologia kutatóközpont szeged 2017
  3. Szegedi Biológiai Kutatóközpont, Szeged

Újdonság a korábbi cikkünkben leírtakhoz képest, hogy befejeződött az 1000 gombagenom projekt adatgyűjtési fázisa, tehát a kutatók rendelkezésére áll ezer jól kiválasztott gombafaj teljes genomja. A szegedi kutatócsoport most ennek az óriási adatmennyiségnek az elemzésére készül szoftveres és hardveres megoldásokkal. A világ élvonalába tartozó kutatási témák, versenyképes fizetések, jó infrastruktúra és nagyszerű csapat – Pál Csabához hasonlóan Nagy László is ezeket a szempontokat nevezte meg, amikor Szeged vonzerejéről kérdeztük. Csapata immár 15 tagúra bővült, és nagyjából minden második munkatárs fiatal nő. Az ő esetükben pedig különös előnnyel jár, hogy a bioinformatikai kutatáshoz – amint Pál Csaba és Papp Balázs történetének kezdeténél is láthattuk – sokszor nem kell más, mint egy számítógép. Nagy László bízik abban, hogy ezen a kutatási területen az otthoni munkavégzés és a részmunkaidő lehetőségével enyhíthető lesz az a nyomás, ami általában a családalapítás előtt álló fiatal kutatónőkre nehezedik.

Biologia kutatóközpont szeged 5

  1. Biologia kutatóközpont szeged 7
  2. Biologia kutatóközpont szeged 12
  3. Biologia kutatóközpont szeged 2017
  4. Delta Bio 2000 Kft - Kezdőlap
  5. Baker ciszta trombózis központ
  6. Biologia kutatóközpont szeged 2
  7. Biologia kutatóközpont szeged 4
  8. Biologia kutatóközpont szeged 2018
  9. Maggi piritott tészta alap

Idegsejtek páratlan részletességgel – Siklós László "Amióta az SZBK áll, ez egy elektronmikroszkópos labor volt" – így vezetett be minket Siklós László egy lesötétített ablakú szobába, melynek csaknem felét elfoglalta a hatalmas gépezet. A szürkésfehér monstrum már a harmadik az itt állomásozó elektronmikroszkópok sorában, az első 1973-ban került ide, a második 1990-ben, majd ez a mostani egy 2017-es nyertes GINOP-pályázat révén érkezhetett meg, 310 millió forint ellenértékeként. Az új mikroszkóp immár rendelkezik egy röntgenszondával, mellyel a minta anyagminősége is vizsgálható, valamint tomográffal, amelynek segítségével háromdimenziós kép is készíthető. Az egyik monitoron épp egy idegsejt elektronmikroszkópos képe látható, ami nem véletlen, hiszen Siklós László és kutatócsoportja idegtudományi kutatásokat végez – elsősorban a Stephen Hawking betegségeként közismertté vált ALS kialakulását, kezelésének lehetőségeit vizsgálják. Siklós László (középen) és munkatársai Forrás: Tamás Kísérleti rendszerük azon a megfigyelésen alapul, hogy a betegséget bizonyos genetikai tényezők is kiválthatják, így ügyes genetikai módosítással olyan egerek hozhatók létre, amelyekben eleve kifejlődik az ALS.

Ezekből az egerekből a betegség korai stádiumában is lehet mintákat venni – olyan korán, amikor az emberek még nem fordulnak panaszaikkal orvoshoz. Siklós Lászlóék korábbi eredményei arra utalnak, hogy a betegség kialakulásában nagy szerepet játszhat a kalciumionok feldúsulása az idegsejtekben, és arra is látnak reményt, hogy korai stádiumban gyógyszeres kezeléssel megállítható lesz az ALS kialakulása. A hangsúly a korai stádiumon van: jelenleg a legfontosabb feladat olyan jelzőmolekulák vagy tünetek felderítése, amelyek lehetővé tennék a betegség korai felismerését, amikor még van esély a sikeres kezelésre. A nemzetközi szinten is elismert kutatócsoportban több fiatal is dolgozik, akik a Szegedi Tudományegyetem biológusai, illetve a szegedi orvostanhallgatók közül kerülnek ki. A kutatócsoport régi jó viszonyt ápol a helyi neurológiai klinikával, jelenleg is két közös cikkük készül. A külföldi tapasztalat fontos szerepet játszik itt is, hiszen a kutatásokat Siklós László négyéves amerikai munkája alapozta meg.

Biologia kutatóközpont szeged 2017

biologia kutatóközpont szeged 10

A Szegedi Akadémiai Bizottság, a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont 2021. szeptember 2-án kilencedik alkalommal rendezte meg borversenyét. 17 pincészet 53 bora versenyzett a "Vinum Academiae at Universitatis" címért. A Bíráló Bizottság 13 nedűt díjazott. Az elismeréseket a 10 nyertes pincészet képviselőinek 2021. október 22-én, az MTA SZAB Székházában adták át. Az eseményen az első években csak a régió pincészetei képviseltették magukat, ám a verseny idővel országossá nőtte ki magát, ennek köszönhető az is, hogy 2021-ben több, mint 50 féle bor került a zsűritagok elé – tudtuk meg Prof. Dr. Tóth Gábortól, az SZTE SZAOK tanárától, a borverseny főszervezőjétől a megmérettetésen. Képgaléria az eredményhirdetésről A 2021-es ünnepélyes sajtótájékoztatón és oklevélátadón részt vett Prof. Tóth Gábor, a borbíráló testület elnöke, Prof. Krisztin Tibor, akadémikus, a SZAB elnöke, Prof. Párducz Árpád, tudományos tanácsadó, SZBK és Prof. Dékány Imre, akadémikus valamint a pincészeteket képviselő, valamennyi borász.

biologia kutatóközpont szeged e

Szegedi Biológiai Kutatóközpont, Szeged

Együttműködő partnereink Szegedi Tudományegyetem MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont Elérhetőség Temesvári krt. 62 6726 Szeged Magyarország Telefon: +36-30-403-3046 Email:

évf. ) Szent-Györgyi diák (III. ) Dörmő Ákos Henkrich Miksa Henkrich Miksa close Biológia BSc hallgató (II. )

2021. május. 27. 17:17 MTI Zhvg Hatékonyan sikerült zöldalgákkal hidrogént termeltetni Szegeden A kutatók tovább próbálják fokozni a hozamot, és szabadföldi hidrogéntermelésre alkalmas fotobioreaktort építenének. 2021. február. 11. 20:03 Tech Újfajta módon vizsgálták az agysejteket a szegedi kutatók, az Alzheimer-kórt is hatékonyabban kezelhetik majd A Szegedi Biológiai Kutatóközpont és a Szegedi Tudományegyetem kutatói a világon egyedülálló új módszert dolgoztak ki az agysejtek élettani működésének vizsgálatára. Saját fejlesztésű, mesterséges intelligenciával vezérelt, automatizált mikroszkóprendszerükkel képesek az élő szövetmintán belül bármilyen sejtet megtalálni, stimulálni, valamint a válaszfolyamatok rögzítése révén biológiai információkat gyűjteni. 2020. július. 16. 16:23 Világújdonság: különleges módszert fejlesztettek ki a koronavírus-fertőzés kimutatására szegedi kutatók A kutatók szerint az újfajta eljárás alkalmas lehet a tömeges tesztelés elvégzésére, és nagy előnye, hogy nem mutat hamis pozitív eredményeket.

A bizottság megjelent tagjai ismertették: a megízleltekből 13 bor került a dobogó legfelső fokára, amelyek közül nemcsak a Szegedi Tudományegyetem és az MTA SZAB, hanem az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont, valamint az SZTE GYTK, a SZAOK, az ÁJTK, illetve idén először az MGK is választott magának egy-egy bort. A friss, illatos és zamatos italokat négy kategóriában díjazták. Kiválasztottak egy prémiumkategóriás fehér és vörösbort, illetve egy rendezvény fehér és vörösbort is.

biologia kutatóközpont szeged video
Sunday, 29 May 2022